7η Τελετή Απονομής Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Η έβδομη τελετή απονομής των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας (από φέτος τα βραβεία ονομάζονται Ίριδες) εγινε στις 28 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, Τη σκηνοθεσία είχε αναλάβει ο Νίκος Σούλης, ενώ παρουσιαστές ήταν οι Γιώργος Νανούρης και Λένα Παπαληγούρα. Επίτιμη βραβευμένη της τελετής ήταν η Βανέσα Ρεντγκρέιβ για το κινηματογραφικό αλλά και το ακτιβιστικό της έργο. Για τέταρτη φορά απονεμήθηκε φέτος το Βραβείο «Λουκία Ρικάκη» στη νικήτρια της κατηγορίας Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ), Ευαγγελία Κρανιώτη, για την ταινία Exotica, Erotica etc. Η σκηνοθέτρια βραβεύτηκε επίσης στην κατηγορία Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, για την οποία μοιράστηκε το βραβείο με τον Γιώργο Ζώη ("Interruption").

Αναλυτικότερα για την τελετή απονομής και το βραβευμένο ντοκιμαντέρ, διαβάστε εδώ: 

ΌΛΑ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΊΡΙΣ 2016:

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας: «Τετάρτη 04.45» του Αλέξη Αλεξίου
Βραβείο Σκηνοθεσίας: Αλέξης Αλεξίου «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Σεναρίου: Ευθύμης Φιλίππου και Αθηνά Τσαγγάρη «Chevalier»
Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου: Στέλιος Μάινας «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Α΄Γυναικείου Ρόλου: Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη «Smac» του Ηλία Δημητρίου
Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου: Μηνάς Χατζησάββας «Ένας Αλλος Κόσμος»
Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου: Βασιλική Τρουφάκου «Ουζερί Τσιτσάνης»
Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) «Λουκία Ρικάκη»: «Exotica, Erotica, etc» της Ευαγγελίας Κρανιώτη
Βραβείο Ξένης Ταινίας (καινούργιο βραβείο, ψηφίζουν κριτικοί κινηματογράφου, μέλη της Ακαδημίας): «Lobster» Γιώργος Λάνθιμος
Βραβείο Φωτογραφίας: Χρήστος Καραμάνης «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Μοντάζ: Λάμπης Χαραλαμπίδης «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη εξ ημισείας: Ο Γιώργος Ζώης για το «Interruption» και η Ευαγγελία Κρανιώτη για το «Exotica, Erotica, etc.»
Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους: «Το Σύκο» του Νικόλα Κολοβού
Βραβείο Μουσικής: Felizol «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Σκηνογραφίας: Σπύρος Λάσκαρης «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Ενδυματολογίας: Άννα Μαχαιριανάκη «Ουζερί Τσιτσάνης»
Βραβείο Ηχου: Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren «Τετάρτη 04.45»
Βραβείο Μακιγιάζ: Ναμπίλ Σαλαμέ «Ουζερί Τσιτσάνης»
Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας: «Τετάρτη 04:45» (Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen)
Βραβείο Film Factory Short Film Fund: Κορίνα Λογοθέτη («Βουρβουρού») και Ελίνα Φέσσα («Ράγες»)

ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ THΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ 2016

 

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Chevalier της Αθηνάς Τσαγγάρη (Παραγωγή: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη)

Ενας Αλλος Κόσμος του Χριστόφορου Παπακαλιάτη (Παραγωγή: Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης)

Smac του Ηλία Δημητρίου (Παραγωγή: Ηλίας Δημητρίου)

Τετάρτη 04:45 του Αλέξη Αλεξίου (Παραγωγή: Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)

Invisible του Δημήτρη Αθανίτη (Παραγωγή: Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης)

Βραβείο "Λουκία Ρικάκη" Ταινίας Τεκμηρίωσης

Αρκαδία Χαίρε του Φίλιππου Κουτσαφτή

Erotica, exotica, etc της Ευαγγελίας Κρανιώτη

The Longest Run της Μαριάννας Οικονόμου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Το Σύκο του Νικόλα Κολοβού

Dream Toy του Χρήστου Χουλιάρα

4η Μαρτίου του Δημήτρη Νάκου

Joanna του Παναγιώτη Φαφούτη

Simon says του Νίκου Τσεμπερόπουλου

Ο Σπόρος της Ιφιγένειας Κοτσώνη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Αθηνά Τσαγγάρη («Chevalier»)

Αλέξης Αλεξίου («Τετάρτη 04.45»)

Ηλίας Δημητρίου («Smac»)

Δημήτρης Αθανίτης («Invisible»)

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Γιώργος Ζώης («Interruption»)

Τζόις Νασαγουάτι («Καύσωνας»)

Ευαγγελία Κρανιώτη («Erotica Exotica Etc.»)

Βραβείο Σεναρίου

Τετάρτη 04:45 (Αλέξης Αλεξίου)

Chevalier (Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη)

Interruption (Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος)

Invisible (Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής)

Smac (Ηλίας Δημητρίου)

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Στέλιος Μάινας («Τετάρτη 04.45»)

Χάρης Φραγκούλης (Ουζερί Τσιτσάνης)

Γιάννης Στάνκoγλου (Invisible)

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Μαρία Καβογιάννη («Ενας Αλλος Κόσμος»)

Κίκα Γεωργίου («Silent»)

Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη («Smac»)

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Μηνάς Χατζησάββας («Ενας Αλλος Κόσμος»)

Ανδρέας Κωσνταντίνου (Ουζερί Τσιτσάνης)

Δημήτρης Τζουμάκης (Τετάρτη 04.45)

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Βασιλική Τρουφάκου (Ουζερί Τσιτσάνης)

Αλεξία Καλτσίκη (Interruption)

Κόρα Καρβούνη (Invisible)

Βραβείο Φωτογραφίας

Τετάρτη 04.45 (Χρήστος Καραμάνης)

Καύσωνας (Γιώργος Αρβανίτης)

Invisible (Γιάννης Φώτου)

Βραβείο Μοντάζ

Chevalier (Ματ Τζόνσον, Γιώργος Μαυροψαρίδης)

Τετάρτη 04.45 (Λάμπης Χαραλαμπίδης)

Αρκαδία Χαίρε (Ιωάννα Σπηλιοπούλου)

Interruption (Γιάννης Χαλκιαδάκης)

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Αρκαδία Χαίρε (Κωνσταντίνος Βήτα)

Τετάρτη 04.45 (Felizol)

Σύμπτωμα (Coti K.)

Βραβείο Σκηνογραφίας

Ενας Αλλος Κόσμος (Γιώργος Γεωργίου)

Ουζερί Τσιτσάνης (Αντώνης Χαλκιάς)

Τετάρτη 04:45 (Σπύρος Λάσκαρης)

Interruption (Σπύρος Λάσκαρης)

Βραβείο Ενδυματολογίας

Ουζερί Τσιτσάνης (Αννα Μαχαιριανάκη)

Interruption (Zorana Meic, Εύα Γουλάκου)

Τετάρτη 04:45 (Αλκηστη Μάμαλη)

Βραβείο Ηχου

Chevalier (Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης)

Τετάρτη 04:45 (Aρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren)

Interruption (Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Aρης Λουζιώτης, Herve Buirette)

Βραβείο Μακιγιάζ

Chevalier (Εύη Ζαφειροπούλου)

Ουζερί Τσιτσάνης (Ναμπίλ Σαλαμέ)

Τετάρτη 04:45 (Στέλλα Καραπούλιου)

Interruption (Anne-Valerie Chiabaut)

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Τετάρτη 04:45 (Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen)

Interruption (Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης)

The Republic (Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Iωνας Κατρακάζος)